Чувајте се од мобилните PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Понеделник, 07 Март 2011 14:27   

 

 

Постојано слушаме на телевизија и читаме на интернет дека мобилните телефони не зрачат. Тие не можат да предизвикаат тумор на мозокот, но сепак постои некаква поврзаност помеѓу мозокот и мобилните телефони.


Не треба веднаш да кренете паника. Ништо лошо нема да ви се случи доколку знаете како да ги држите мобилните телефони на страна од вас.


Купете си футрола за мобилниот телефон

Никој не се обидува да ве излаже. Вистината е дека футролите за мобилен телефон го намалуваат неговото зрачење за дури две третини.


Купете си будилник

Без разлика дали го користите или не, мобилниот телефон  емитира магнетски бранови.

Затоа, не го ставајте под перница или на ноќната масичка. Време е да си купите вистински будилник кој нема да ве зрачи.


Не разговарајте премногу

Зошто да не пишувате повеќе пораки отколку да се јавувате? Пишувањето пораки е поздраво отколку разговарањето на мобилен телефон затоа што телефонот е пооддалечен од мозокот.


Користете слушалки

Доколку си купите слушалки за телефон, нема да има потреба да го држите телефонот блиску до увото, па така ќе го спречите подолгото изложување на неговото зрачење.


Чувајте го мобилниот телефон во чанта

Работата на мобилниот телефон влијае врз работата на мозокот па затоа избегнувајте секаква близина со мобилниот телефон, дури и кога не е во употреба.

Не го ставајте во џебовите од панталоните затоа што е директно до кожата и делува без да го почувствувате тоа.
 

Димитар и Михаела ја донираат својата матурска облека

  Димитар и Михаела се младиот пар кои во пресрет на матурските вечери ја воодушевија Мак...

Кавадарци добива ексклузивен вински подрум и дегустациона сала

   На денот на заштитникот на лозарите и овоштарите, Свети Трифун, Кавадарци ќе добие н...

Градење доверба во несигурни времиња – Сто години на изволте

  Довербата се гради на семејното огниште...   Во кое време да го сместиме дејствието н...

Вечерва, четврто издание на манифестацијата „Пријателите за Ристо“

  Во вторник, на 16 април во Галеријата при Домот на културата „Иван Мазов – Климе“ во Кав...

Дарко Недев го фати Светиот крст во Кавадарци

   Седумнаесетгодишниот Дарко Недев го фати крстот во водите на реката „Луда Мара“ во...

Медицински лица ќе ги посетуваат руралните средини

   Медицински лица од јавната здравствена установа Општа болница со проширена дејност...

Македонија

"Too many people" е новиот сингл на The Backdoor Band


  Милениците на кавадаречката, и в...

Get Adobe Flash player

Анкета

Што очекувате од годинешното издание на Тиквешкиот гроздобер?
 

Секс

Ако мислевте дека задоволството е единствена корист од сексот, с...

Видео

  По три недели во кои сеуште интензивно се раскажува за промоцијат...

Актуелно

  Поп-ѕвездата Лејди Гага ќе одржи специјален настап на претстојни...

Спорт

  Манчестер јунајтед денеска и официјално потврди дека Жозе Мурињо...
Сите права се задржани - Copyright © www.kavadar4e.com - Designed by Mitrov