Тиквешија

Државниот врв закрои со кавадарчани PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Среда, 14 Февруари 2018 18:27   

 

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов и премиерот Зоран Заев по повод одбележувањето на православниот празник Свети Трифун денеска присуствуваа на традиционалното закројување на виновата лоза во Кавадарци.

Повеќе...
 
Поставен пешачки мост над улицата „Шишка“ PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Понеделник, 12 Февруари 2018 19:04   

 

Согласно програмата за комунална изградба, Општина Кавадарци го реализираше проектот „Пешачки мост на улицата „Шишка“.

Повеќе...
 
Позната програмата за чествувањето на „Свети Трифун“ PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Петок, 09 Февруари 2018 09:52   

 

Со концерт на големата македонска музичка ѕвезда, Владо Јаневски ќе биде заокружено годинешното чествување на заштитникот на лозарите и овоштарите, Свети Трифун, кое годинава ќе донесе неколку интересни настани.

Повеќе...
 
Шефот на делегацијата на Европската Унија Самуел Жбогар го посети Кавадарци PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Четврток, 08 Февруари 2018 18:23   

 

Во рамките на проектот „Јакнење на доживотното учење преку модернизација на системите на стручно образование и обука и на образованието на возрасните”, спроведен од Британскиот Совет, а финансиран од Европската Унијата, неколкумина возрасни кавадарчани беа обучени за изработка на мебел и добија сертификати со кои можат да работат во државава и земјите од Унијата. Токму овој проект, меѓу другото, беше причина денеска шефот на делегацијата на Европската Унија Самуел Жбогар да го посети земјоделско шумарското училиште „Ѓорче Петров” во Кавадарци.

Повеќе...
 
Успешна крводарителска акција во ВВ „Тиквеш“ PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Четврток, 08 Февруари 2018 18:02   

 

Вкупно 20 крвни единици беа собрани на денешната крводарителската акција оддржана во винарската визба „Тиквеш“. Акцијата е дел од годишната програма на општинската организација на Црвениот крст, а во нејзиното спроведување се вклучи и екипата на трансфузиологија при општа болница Кавадарци.

Повеќе...
 
«ПочетокПред12345678910СледноКрај»

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
Get Adobe Flash player
Сите права се задржани - Copyright © www.kavadar4e.com - Designed by Mitrov