Тиквешија

Позната програмата за годинешното издание на Тиквешкиот гроздобер PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Петок, 10 Август 2018 10:18   

 

На нешто помалку од еден месец од почетокот на годинешното издание на манифестацијата Тиквешки гроздобер 2018, организаторот, општина Кавадарци ја објави комплетната програма која носи неколку новини. Вообичаено, и годинава најголемиот број на коментари се околу изборот на музичките ѕвезди кои ќе ги забавуваат кавадарчани, но и нивните гости кои ќе бидат дел од „Приказната под отворено небо“.

Повеќе...
 
Вечерва, концерт на кавадаречките виртуози Страшо Темков и Миле Каровски PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Среда, 01 Август 2018 09:55   

Вечерва, среда, 1 август 2018, со почеток од 20.30 часот, по повод Националниот празник на Македонија “Илинден“ во Салата при Домот на културата “Иван Мазов - Климе“ Кавадарци“ ќе се одржи целовечерен концерт на големите музичари со потекло од Кавадарци, Страшо Темков на флејта и Миле Каровски на класична гитара.

Повеќе...
 
Претставата „Пасивно пушење“ гостува во Пустец PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Четврток, 26 Јули 2018 12:50   

  

Театарот при Домот на културата „Иван Мазов - Климе“ Кавадарци, со претставата „Пасивно пушење“ ќе реализира гостување во соседна Албанија.

Повеќе...
 
Утре започнува шестото издание на летниот камп „Михајлово 2018“ PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Четврток, 26 Јули 2018 12:46   

 

Шестта година по ред Општинскиот Совет за превенција од малолетничко престапништво на град Кавадарци ќе го организира летниот камп Михајлово 2018 година во временскиот интервал од 27.07.2018 до 03.08.2018 година. Целна група на овој проект на Советот се 20 малолетници од основните училишта во Кавадарци на возраст од 12-15 години, со понизок економски статус на нивните семејства, меѓутоа дечиња кои покажуваат одличен или многу добар успех во учењето.

Повеќе...
 
Продолжува комуналната изградба во градот PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Четврток, 26 Јули 2018 12:41   

Продолжуваат градежните работи низ Кавадарци. Во изминатиот период оперативните екипи работат на поставување на атмосферска канализација на улицата „Пионерска“ како и на поплочување на дел од улицата „12 Другари“.

Повеќе...
 
«ПочетокПред12345678910СледноКрај»

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
Get Adobe Flash player
Сите права се задржани - Copyright © www.kavadar4e.com - Designed by Mitrov