Тиквешија

ВВ „Тиквеш“ ќе ги стипендира најдобрите ученици од СОЗШУ „Ѓорче Петров“ PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Вторник, 29 Мај 2018 06:17   

 

Винарската визба „Тиквеш“ ќе стипендира ученици од средното општинско земјоделско шумарско училиште „Ѓорче Петров“ од Кавадарци кои ќе се истакнат во целокупниот наставен процес и ќе имаат посебен афинитет кон лозарството и винарството.

Повеќе...
 
СОЗШУ „Ѓорче Петров“, училиште кое нуди повеќе од знаење PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Четврток, 24 Мај 2018 18:43   

 

Шумарството, уредувањето на просторот, преработката на дрвото и земјоделството се суштина на животот и извонредно важни за опстанокот на нашата планета. Изучувањето на овие науки кои секогаш нудат загарантирано работно место и знаење кое може да биде искористено за креирање на успешен бизнис се дел од наставната програма на средното општинско земјоделско шумарско училиште „Ѓорче Петров” од Кавадарци кое ја има честа да ги негува овие науки.

Повеќе...
 
ОМБУ „Лазо Мицев - Рале“ доби нова концертна сала PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Вторник, 22 Мај 2018 05:59   

 

Музичкото и балетско училиште “Лазо Мицев Рале“ од Кавадарци доби нов модерен лик. Со сечење на лента, свечено беше пуштена во употреба и новата концертната сала опремена со модерна технологија.

Повеќе...
 
Парада на противпожарната единица од Кавадарци PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Вторник, 22 Мај 2018 05:53   

 

Парада на противпожарни возила се реализираше денеска во Кавадарци, по повод вчерашниот ден на македонските пожарникари. Целта е, како што беше речено, да се подигне противпожарната свест кај населението, со цел што е можно помалку пожари.

Повеќе...
 
Се пополочува улицата „Лазо Асијата“ PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Сабота, 19 Мај 2018 11:14   

 

Општина Кавадарци преку оперативата на кавадаречката фирма „Ас Машини“ работи на изградба на улицата „Лазо Асијата“ веднаш до „Турските гробишта“.

Повеќе...
 
«ПочетокПред12345678910СледноКрај»

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
Get Adobe Flash player
Сите права се задржани - Copyright © www.kavadar4e.com - Designed by Mitrov